Ze dne: 1.3. 2018

8 bylin pro zdraví na celý rok – příprava a popis bylin

Svoboda je říci ne nemoci a zvolit zdraví.



8 standardních bylin pomáhá k účinnému odplavování zplodin výměny látkové - a tak při pravidelném užívání napomáhají regeneraci organismu.

 

 

Podmínkou úspěchu je dodržování termínů pití čaje z těchto uváděných 8 základních léčivých bylin.

 

Uvedené čaje se připravují spařením bylin a pijí se teplé.

Pouze čaj z proskurníku lékařského se připravuje za studena delším vyluhováním drogy.

 

 

 

6. - 21. března - pije se denně 1-2 šálky kopřivového čaje k rychlejšímu vyplavování zplodin výměny látkové, jakož i proti onemocnění jater, žlučníku, slinivky břišní, ledvin, střev, proti dně a revmatismu, chorobám krve a proti kožním chorobám.

Kopřiva: Urtica dioica LINNÉ – Urticaceae (kopřivovité)

Farmakologie: kopřiva obsahuje velké množství histaminu, dále obsahuje chlorofyl, canthofyl, karoten, dusičnan draselný, mnoho vitamínu C, železo, enzymy, glykosidy, kyselinu pyridinovou. Histamin silně dráždí pokožku.

Užití: kopřivový čaj ze suché nebo čerstvé natě se pije jako lék při celkové slabosti. Při artritidě se je možné, když to zdraví dovolí, postižené místo masírovat čerstvou natí, dokud kůže nezrudne. Čaj nebo šťávu z čerstvých kopřiv je možné užívat jako jarní kůry „pročišťující krev“. Mladé kopřivy  se doporučuje konzumovat čerstvé jako salát nebo se z nich dá vařit polévka, „špenát“.

Dávkování: 1 kávová lžička na šálek nálevu, pijí se 2-3 šálky denně.

 

 

 

22.březen - 6. duben - čaj z kořene kostivalu lékařského - působí na obnovu sil organismu, tvorbu kostí a posiluje nervy. Kostival lékařský: Symphytum officinale L. Čeleď: brutnákovité, Boraginaceae

Farmakologie: Oddenek rostliny obsahuje třísloviny, glykosidy, slizové látky a především alantoin (purinový derivát).

Užití: Používá se především jako mast nebo obklady na zlomeniny, při chronických onemocněních kloubů, při zánětech žil, při onemocněních dýchacích cest se doporučuje užívat čaj, také při problémech krevního oběhu a na bolesti při žaludečních potížích (žaludeční vředy). Individuálně se také někdy používá jako projímadlo.

Dávkování: 1 kávová lžička na šálek nálevu, pijí se 2-3 šálky denně.

 

 

 

 

6. - 21. červen - čaj z máty peprné. Ovlivňuje vyměšování, působí proti bolestem hlavy, kašli a proti žaludečním a střevním potížím. Při slabosti žaludku, zvracení, nevolnosti. Lze aplikovat také kvalitní éterický olej určený k vnějšnímu a vnitřnímu užití.

Máta peprná: latinsky MENTA  

Farmakologie: obsahuje velké množství oleje s nejdůležitější látkou mentolem – 60%.

Užití: éterický olej uvolňuje křeče, pomáhá při zvracení, zkaženém žaludku, průjmu. Ve formě čaje se pije jako stimulans a tonikum. Destilovaný olej je universální prostředek k vnějšímu užití.

Dávkování: 1 kávová lžička na šálek nálevu, pijí se 2-3 šálky denně.

 

 

 

 

22. červen - 6. červenec - čaj z kořene pampelišky. Celkově povzbuzuje, zbavuje organismus toxických zplodin z výměny látkové a působí příznivě na plíce, játra, žlučník, ledviny a zažívací trakt, při onemocnění kůže, vlasové pokožky a vaziva.

Pampeliška: Taraxacum officinale - pampeliška lékařská (obecná), smetanka lékařská

Farmakologie: kořen pampelišky obsahuje hořčiny lactopicrin, taraxacin a taraxasterin, tříslovinu, inulin (na podzim až 40%, ale na jaře jen okolo 2%), triterpeny taraxasterol a taraxerol, cholin, třísloviny, inosit, steroly, aminokyseliny, pryskyřice, silice, kaučuk (až 25%) fytoncidy a minerální látky (zejména měď, draslík a mangan), v mladých listech je obsaženo navíc značné množství vitaminu C a kyselina křemičitá, v květech jsou přítomny flavonoidy, karotenoidy, silice aj. Obsah inulínu je největší na podzim, obsah taraxacinu v červenci a září.

Užití: povzbuzuje trávící orgány, působí mírně močopudně a žlučopudně a celkově je považována za posilňující prostředek s příznivým účinkem na metabolismus. Příznivě ovlivňuje funkce jater, žaludku, slinivky, střev, ledvin i krvetvorných orgánů. Dále ji lze použít při léčbě močových kamenů, napomáhá při cukrovce (snižuje hladinu krevního cukru), při chronické únavě, při opuchlých lymfatických žlázách, při zvětšení sleziny, působí proti degeneraci kostí a chrupavek, pomáhá vyvolat menstruaci. Doporučuje se i při zánětu močových cest, žloutence, horečnatém střevním zánětu nebo zánětu žaludeční sliznice, při zácpě.

Dávkování: obvykle odvar z jedné čajové lžičky kořenové drogy na 100 ml vody, vaří se asi 1 minutu, pije se 2x až 4x denně po 200 ml. Ve formě čerstvé šťávy z kořenů 4x denně po 1 až 2 čajových lžičkách. Zevně se někdy užívá proti nežidům či na hemeroidy.

 

 

 

 

6. - 21. září - čaj z řebříčku obecného - urychlujícího vyměšování, posilujícího nervy. Působí také proti žaludečním a žlučníkovým obtížím a ženským chorobám. Působí  jako koření podporující trávení přidáváním k velmi tučným jídlům.

Řebříček obecný: Achillea

Farmakologie: v celé rostlině jsou hořčidla, éterický olej, třísla, flavonidy a minerály – zvláště draslík. Éterický olej obsahuje azulen, který dezinfikuje, je protizánětlivý a zmírňuje křeče.

Užití: řebříček se díky svému využití za trojské války stal jedním z nejdůležitějších prostředků k léčbě ran, což přetrvává až do současnosti. Ještě v současné době nanášíme čerstvě rozdrcený list na zanícené rány a zhmožděniny.

Dávkování: 1 kávová lžička na šálek nálevu, pijí se 2-3 šálky denně.

Čaj se pije také při revmatismu a artritidě. Při žaludečních a žlučových problémech působí tišivě například tento čaj: 1 díl řebříčku, 0,5 dílu heřmánkového květu, 1 díl listů máty peprné.

 

 

 

 

22. září - 6. října - čaj z kořene kozlíku. Uvolňuje křeče v krajině žaludeční a ve střevech a pomáhá proti stavům vyčerpanosti, při nespavosti a zvýšené nervozitě.

Kozlík lékařský - latinský název Valeriana officinalis. Lidově zvaný baldrián, kočičí kořen.

Kozlík je vytrvalá bylina 0,5-1,5m vysoká, je rozšířen v celém mírném pásmu severní polokoule, vyskytuje se od nížin do hor na vlhkých půdách, v příkopech, na prameništích, v záplavových lužních lesích, ve vlhkých křovinách s porosty olší a vrb a kolem vodních toků.

Farmakologie: v souvislosti s léčivými účinky se většinou uvádí druh Valeriana officinale (kozlík lékařský). Vvšechny druhy rodu Valeriana obsahují stejné účinné látky, z kterých je možné získat oficiální drogu Radix valerianea. Kozlík obsahuje seskviterpenoidy (např. kyselina valerenová a valerianol), triterpenoidní saponiny s kyselinou oleanovou jako aglykonem, depsidickou kyselinu chlorogenovou, alkaloidy chatinin a valerin a flavony (luteolinové deriváty). Kyseliny valerovou a isovalerovou, které přitahují kočky.

Užití: má uklidňující účinek zejména při srdečních neurózách (úzkost, bušení srdce) - při nervovém vyčerpání, nespavosti způsobené přepracováním - při migrénách - žaludečních neurózách, tiší bolesti, uvolňuje křeče - má příznivý vliv na poruchy štítné žlázy. Při vnitřním užívání drogy je třeba respektovat, že malé dávky mají povzbuzující účinek na centrální nervovou soustavu. Je znám jako léčivá bylina již od starověku. Římský polyhistor Plinius Starší nazýval Kozlík - nardus gallica, což se dá volně přeložit jako vonná bylina rostoucí na severu římské říše. Mimo jiné se používal i jako ochranný prostředek proti očarování. V lidové pověře měl Kozlík schopnost odolávat úkladům všech nečistých sil. Čarodějnice prý nesnášely jeho pronikavou vůni a vždy se mu raději vyhnuly. Svazeček Kozlíku zavěšený nad dveřmi a se dával sám do pohybu, překročila-li práh osoba nehodná. Kozlík v loži rodičky zaháněl zlé duchy, kteří mohli ublížit novorozeněti. Oddenek Kozlíku roztlučený na prach a podaný v číši vína získával lásku osoby, která ji vypila. Hodil-li karbaník při hře pod stůl kozlíkový kořen zabalený v šátku, padala mu příznivá karta a měl zajištěnou výhru. Kozlík se dával také do pití kravám po otelení, aby na ně neměly čarodějnice zlé moci.  

Dávkování: 1 kávová lžička na šálek nálevu, pijí se 2-3 šálky denně. Lze téměř běžně zakoupit tinkturu – baldriánoví kapky. Extrakcí čerstvých kořenů v alkoholu získáme nejúčinnější tinkturu.

 

 

6. - 21. prosinec - čaj se zeměžluče. Podporuje odplavování toxických zplodin výměny látkové, povzbuzuje krevní oběh, pročišťuje krev a pomáhá při trávení příliš tučných jídel.

Zeměžluč: Centaurium erythraea - zeměžluč lékařská (zeměžluč okolíkatá, zeměžluč hořká, zeměžluč menší) Tato bylina je známa také pod názvy antoryjka, cintorie, čantoryjka, hlístník, hlíštník, hořká bylina, chlístník, koření tisícizlaté, koření tisícizlatové, koření tisícové, kyřice, šantoryjka, tisícero koření, zeměžluč menší nebo žluč země.

Farmakologie: obsahuje hořčiny, pryskyřice, glykosid gentiopicrosid, cukr, kaučuk, éterické oleje, mastné kyseliny, amid kyseliny nikotinové, flavonoidy, magnesiumlaktát, vosk a trochu silice.

Užití: při nechutenství, žaludečních problémech, při špatném trávení. Také při onemocnění jater a jako pomocný lék při cukrovce. S ohledem na ochranu přírody Vzhledem k ochraně přírody je možno volit i šetrnější variantu užití, která má menší spotřebu rostliny lze užívat tinkturu. Do 40% alkoholu dáme 1 pětinu kvetoucí natě - luhujeme 5 týdnů a scedíme. Při problémech se zažíváním užíváme 1 čajovou lžičku po jídle.

Dávkování:  příprava nálevu nejčastěji v dávkování 1 kávová lžička na 1 šálek – luhovat 8 minut, užívat po lžičkách před každým hlavním jídlem. Také užití balzámu nebo tinktury je osvědčený způsob aplikace.

 

 

 

 

22. prosince - 6. leden - čaj z kořene ibišku-proskurníku lékařského. Regeneruje a pomáhá proti infekčním chorobám, posiluje zrak a působí příznivě na dýchací cesty.

Ibišek-proskurník: Althaea officinalis - proskurník lékařský

Farmakologie: Všechny části rostliny obsahují slizové látky (kořen až 35%). Hlavními složkami slizu jsou galakturorhamnany, glukany a arabinogalaktany. Dále jsou přítomny škroby (v kořenu až 38%), sacharóza (v kořenu asi 10%), asparagin (v kořenu asi 2%), betain, pektiny (v kořenu až 11%), flavonoidy, minerální látky, organické kyseliny a stopy silice.

Užití: kořen 2- 3 letý se užívá proti kašli, průjmu, střevní kolice, při obtížném močení. Zevně možno užívat v podobě kloktadla.

Dávkování: 1 kávová lžička na šálek nálevu, pijí se 2-3 šálky denně.

Kvalitní sliz získáme macerací ve studené vodě, v té se nejlépe rozpouští. Doporučuji luhovat 8 hodin. 2 čajové lžičky macerátu na sklenici vody.

 

 

 

 

Extrakty

Jedná se o zahuštěné výtažky rostlin získané extrakcí drogy různými rozpouštědly (voda, líh, glycerol ad.). Extrakty mohou být tekuté až suché (získané úplným odpařením rozpouštědla).

Léčivá vína

Připravují se přídavkem drog či čerstvých bylin do vína.

Maceráty

Droga se přelije studenou či vlažnou vodou a nechá se luhovat po dobu 1/2-12 hodin (většinou 6-8 hodin). Poté se výluh scedí. Jedná se o způsob přípravy používaný zejména u slizových drog.

Nálevy

Droga se přelije vroucí vodou, za občasného promíchání se nechá 5-15 minut luhovat a poté se výluh scedí. Využívá se zpravidla u květů, listů a natí.

Odvary

Droga se 10 až 15 minut vaří ve vodě, poté se nechá 15 minut stát a následně se scedí. Užívá se zejména u kořenů, plodů a kůr drog, jejichž obsahové látky se teplem nemění.

Sirupy

Sirupy v původním pojetí jsou koncentrované cukerné roztoky obsahující rostlinné šťávy nebo extrakty z drog. Cukr v těchto přípravcích má zejména význam konzervační a ochucovací.

Tinktury

Připravují se nejčastěji macerací drogy lihem. U běžných drog se používá na jeden váhový díl drogy pět váhových dílů lihu. Jemně řezaná či mletá droga se nasype do nádoby, zalije se lihem a následně se protřepává. Po jedno až dvoutýdenní maceraci se výluh scedí a nechá se 24 hodin v chladu vyčeřit. Čirý roztok se slije, zbytek se zfiltruje, oba výluhy se smísí a doplní lihem na původní množství. Výhodou tinktur je jejich stálost a vyšší obsah účinných látek.

 

 

ORGÁNOVÉ HODINY A RYTMY ŽIVOTA

23. - 1. hodina

Začíná pracovat žlučník. Ti, kdo mají s tímto orgánem potíže, se obvykle v tuto dobu budí anebo nemohou spát.

1. – 3. hodina
Aktivují se játra. V této době nastává útlum (nejnižší okysličení mozku), proto je třeba dávat pozor, např. při cestování. V tuto dobu se rovněž budí žlučníkáři, protože játra a žlučník jsou párové orgány. Nedoporučuje se pít alkohol, kouřit, používat tuky, kávu.

3. – 5. hodina

V činnosti jsou plíce, proto se obvykle v tuto dobu budí kuřáci, astmatici, nemocní na průdušky, rýmu a se záněty cest dýchacích. V této době také člověk pociťuje největší strach a úzkost. Každá maličkost nabývá obrovského významu.

5. – 7. hodina
V největší činnosti je tlusté střevo. Je dobré si navyknout v tuto dobu na vyprazdňování. Vyhnout se stresu a spěchu. Probouzení je potřebné postupně, neboť nemocní lidé se právě cítí v tuto dobu velmi špatně. Pít hodně čaje.

7. – 9. hodina
Dostává se do činnosti žaludek. Velmi důležité je v tuto dobu konzumovat vitamíny. Tělo potřebuje být v teple. V tuto dobu proto není vhodná studená sprcha nebo koupel.

9. – 11. hodina

V tuto dobu je v činnosti slinivka břišní a slezina. V této době nepožívat alkohol! Je dobré ovoce, med (je to jediná denní doba, kdy je tělo schopno strávit sladkosti). Vyhýbat se přílišné fyzické činnosti. Můžeme podávat vysoké duševní výkony. Kolem 11. hodiny nastává dopolední výkonnostní vrchol.

11. – 13. hodina
Doba aktivní činnosti srdce. Není dobré jej zatěžovat velkým množstvím potravy. Nastává mírný útlum. Pozor na úrazy! Dobrá je procházka nebo krátký spánek.

13. – 15. hodina

V největší činnosti je tenké střevo. V této době se snižuje citlivost zubů (vhodná doba na dentistický zákrok). Začíná se zvyšovat fyzická aktivita.

15. – 17. hodina
Nejvíce pracuje močový měchýř. Dobré je pít bylinkové čaje, sportovat. Trávicí systém je schopný přijmout vydatné jídlo. Aktivita stoupá a dosahuje druhého výkonnostního vrcholu.

17. – 19. hodina
V činnosti jsou ledviny. Velmi potřebné je vyloučit vše, co jim škodí, tuky, cukr, sůl, limonády, chemikálie, káva, alkohol, chlad, stresy. Vydatně pít.

19. – 21.hodina

Dostává se do činnosti obal srdce - krev. V této době člověk velmi dobře vnímá. Je to doba vhodná pro poslech hudby, divadelních her. V této době je nejúčinnější působení antibiotik a lze provádět natírání bolestivých míst.

 

21. - 23. hodina

Doba činnosti „tří ohřívačů“. Je to doba, kdy se tělo připravuje na spánek. Nečinit nic pro aktivaci organismu,  nekouřit, nepít alkohol, Vynechat jídlo.

Autor: Zdeňka Kavalová

Fáze měsíce

 

Archív komentářů

2010 © Kavalle.cz | created by websession.cz